Białko oznacza życie cz. 1

Poniższa trójwymiarowa struktura białka, noszącego nazwę mioglobiny, przedstawia pierwsze białko ludzkie uzyskane w czystym stanie krystalicznym ze zidentyfikowaną trójwymiarową sekwencją połączonych ze sobą 153 fragmentów aminokwasowych, pokazując jak skomplikowana może być rzeczywista budowa białka w naturze.

Rys. 2. Struktura przestrzenna białka mioglobiny (11).

(11) – WIKIPEDIA.DE; hasło: Myoglobin (pol. mioglobina)

 Podana powyżej przykładowo struktura konkretnego łańcucha białka zawierającego 153 fragmentów aminokwasowych, uwidacznia jak trudna musiała być szczegółowa analiza jego sekwencji. Znacznie bardziej skomplikowane są wielkocząsteczkowe białka zawierające do kilkudziesięciu tysięcy aminokwasów w jednej jego cząsteczce. Z tego powodu identyfikacja około 75.000 rodzajów ludzkich białek nie została do dzisiaj ostatecznie zakończona i pozostaje nadal istotną zagadką naukową.

Photogenica-PHX181357544_z.jpgNie tylko białka ludzkich organów zbudowane są ze wspomnianych 21 aminokwasów białkowych ale także białka i peptydy wszystkich roślin i zwierząt istniejących na ziemi. Jak z powyższego wynika, zawarte w roślinach i mięsie zwierzęcym aminokwasy białkowe, spełniają rolę naturalnych „części zamiennych” w procesach budowy i odbudowy wszelkich rodzajów ludzkich tkanek i organów, będąc w codziennym pożywieniu każdego z nas, niezależnie od naszego miejsca urodzenia, rozwoju fizycznego i umysłowego czy sposobu odżywiania.

Nasze codzienne pożywienie musi więc zawierać odpowiedni skład aminokwasów niezbędnych w wystarczających ilościach aby dostarczać je systematycznie do budowy i odbudowy wszelkich naszych organów od momentu poczęcia do końca naszych dni. Należ pamiętać, że spożywane białka zostają w procesie trawienia rozkładane na aminokwasy proste i dopiero wtedy są one używane do budowy i odbudowy nowych białek organizmu człowieka według planu DNA.

Największe zapotrzebowanie na prawidłowo dobrane jakościowo i ilościowo aminokwasy wymagane jest w okresie dziecięco-młodzieżowym, przed ustabilizowaniem się wzrostu w wieku dojrzałym. W tym czasie zapotrzebowanie na pożywienie zawierające niezbędne dla rozwoju aminokwasy dochodzi do dwu-/trzykrotnych wartości w stosunku do zapotrzebowania dla osób dorosłych na kg masy ciała.

W procesach tworzenia się prawidłowo funkcjonujących organów młodego organizmu, właściwie dobrane białka w pożywieniu, odgrywają szczególnie ważną rolę dla właściwej budowy wszelkich organów dorastającego człowieka i mogą zadecydować o prawidłowej lub chorobliwej budowie najważniejszych organów w przyszłości. Więc nie chodzi w tym przypadku o zaspokojenie potrzeb energetycznych młodego organizmu ale o prawidłowe wykształcenie się i poprawną anatomicznie budowę wszystkich organów i tkanek.