Poszczególne wiersze tej tabeli odpowiadają zawartości 9 poszczególnych AMN w danym artykule spożywczym w %, w stosunku do dziennego zapotrzebowania na dany AMN. Wyliczenia prowadzono w ten sposób aby zmieniając masą określonego produktu doprowadzić zawartość tzw. aminokwasu limitującego do poziomu niewiele przekraczającego 100%. Aminokwasem niezbędnym LIMITUJĄCYM jest aminokwas, którego zawartość w danym produkcie spożywczym jest NAJNIŻSZA.
Korygując masę produktu spożywczego w dół lub w górę doprowadzamy wartość zawartości aminokwasu limitującego w okolice lekko powyżej 100 %. Otrzymany wynik określa nam ile należy spożyć danego produktu aby całkowicie zapewnić zapotrzebowanie dzienne na wszystkie 9 AMN. Oznacza to, że spożywając wyliczoną masę danego środka spożywczego zapewnimy pełne pokrycie zapotrzebowania na wszystkie AMN i nie jest koniecznym spożywania dodatkowych ilości innych białek.
Białka zawarte są oczywiście we wszystkich produktach spożywczych, zarówno w typowych potrawach białkowych jak mięso, ryby, produkty mleczne ale też w orzechach, nasionach strączkowych czy też w znacznie mniejszych ilościach w warzywach i owocach. Dzięki temu komputerowemu systemowi obliczeń można również obliczać wartość białkową wszystkich składników posiłku lub całego jadłospisu.
Niestety nie udało mi się znaleźć danych na temat typowo polskich potraw chętnie jadanych wśród odżywiających się optymalnie takich jak polskie flaczki, kaszanka, salcesony, galaretka z nóżek wieprzowych czy giczy cielęcej, skóry wieprzowe, żołądki drobiowe itp. Zwłaszcza zabrakło mi danych dla ważnych tzw. wywarów kolagenowych i z tego powodu posłużyłem się danymi dla żelatyny, którą można stosować w przygotowywaniu własnych galaretek czy rosołów bądź zup, zwłaszcza w przypadku potrzeby leczenia wszelkiego rodzaju schorzeń tkanki łącznej.
Zdecydowałem się na taką formę przedstawienia wyników tych obliczeń wartości białkowych wybranych produktów spożywczych z uwagi na fakt, że wyniki te pozwolą wykorzystać je do dokonania przeliczenia otrzymanych wartości wagowych produktu dla osób o innej wadze ciała układając prostą proporcję matematyczną:
Porcja pr. sp. dla osoby o masie M = porcja pr. sp. z tabeli dla osoby 55 kg x masa ciała (M) w kg / 55 kg
(pr. sp. – produkt spożywczy)
Np. dla osoby ważącej 75 kg potrzebna byłaby ilość żółtek w gramach = 250 x 75/55 = 341 g co oznacza w zaokrągleniu 14 żółtek zaspokajających dzienne zapotrzebowanie na wszystkie AMN w ciągu jednej doby.
Planując wykorzystanie wyników z tabeli przeliczonych odpowiednio do własnej wagi ciała, stanu zdrowia i doświadczenia w stosowaniu ŻO można również łatwo obliczyć ile powinna wynosić porcja danego białkowego produktu spożywczego gdy planujemy trzy lub dwa posiłki dziennie złożone z różnych potraw białkowych. Obliczone wartości w 100% zaspokojenia potrzeb dziennych na AMN należy podzielić przez 3 przy trzydaniowym i przez 2 przy dwudaniowym jadłospisie.