Analizując obliczone wartości z tabeli 1 można stwierdzić, że wartości optymalnej wagi produktów mięsnych zaspokajające pełne dzienne zapotrzebowanie na AMN wynoszą ok. 200 do 300 g, co w przeliczeniu na jeden posiłek w trzyposiłkowym jadłospisie oznacza, że porcja mięsa powinna ważyć w zależności od jego rodzaju od 65 do 100 g, natomiast przy dwuposiłkowym rytmie posiłków do 100 do 150 g.
Bardzo interesującym może się wydawać wynik dla golonki, w porównaniu do innych rodzajów mięsnych produktów spożywczych. Obserwując wartości aminokwasu egzogennego lizyny, którego moglibyśmy się spodziewać znacznie więcej z uwagi na stosunkowo wysoki udział białek kolagenowych w skórze golonki, to jednak wartości lizyny nie odbiegają od wartości dla innych mięs wieprzowych nie posiadających skóry wieprzowej. W tym przypadku dane tabelaryczne tu podane z z niemieckiego źródła do stworzenia naszej bazy danych dotyczą najprawdopodobniej mięsa golonki pozbawionego skóry, której współcześnie nie jada się na ogół w krajach Europy zachodniej i w takim przypadku nie uwzględniono jej w przygotowywaniu tabeli dla golonki.
Innym ciekawym spostrzeżeniem jest fakt, że ilość mięsnych wartości obliczonej wagi pokrywającej zapotrzebowanie na białka jest porównywalny z wagą żółtek spełniających także ten cel w postaci 250 g. W związku z powyższym możemy traktować produkty mięsne wagowo jako zamiennika dla tej samej ilości wagowej żółtek. Najbardziej wartościowym białkiem z mięs jest polędwica wołowa, której wystarcza ok. 70 bądź 100 gramów w trzy- lub dwuposiłkowym jadłospisie.
Potrawy z ryb posiadają porównywalną wartość białkową do mięs i porcja ok. 80-90 bądź 120-130 gramów mięsa rybnego spełnia optymalnie zaspokojenie zapotrzebowania na AMN w 3- lub 2-posiłkowym modelu odżywiania się.
Nasiona roślin strączkowych tj. groch, fasola czy soczewica wykazują znaczne niższą wartość białkową od mięs i ryb, co w przypadku modnej ostatnio w jadłospisach soczewicy oznacza niemalże dwukrotnie mniejszą wartość białkową, gdyż chcąc zaspokoić całodniowe zapotrzebowanie na AMN należałoby jej w ciągu całego dnia spożyć ok. 465 g. Licząc na model 3- lub 2-posiłkowy wyżywienia koniecznym byłoby zjedzenie ok. 155 g lub odpowiednio 233 g soczewicy ważonej w stanie surowym przed jej ugotowaniem i przyrządzeniem jednego posiłku. Ponieważ nasiona strączkowe stanowią jedno z głównych źródeł zaspokajania potrzeb na białko u osób odżywiających się w sposób wegański lub wegetariański eliminujących zwierzęce źródła białka, należałoby koniecznie zadbać o to aby dzienne spożycie potraw z nasion strączkowych przekraczało powyżej podane wartości.