Białko oznacza życie cz. 2

Niektórzy traktują sezonowe owoce tj. jabłka czy banany jak posiłek i liczą na zaspokojenie potrzeb pokarmowych własnego organizmu. Otóż aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na AMN należałoby zjeść w ciągu dnia ok. 11,4 kg bananów lub 33,4 kg jabłek. Interpretację tych danych pozostawiam bez komentarza. Żywiący się optymalnie wiedzą, że większość owoców i jarzyn ma znacznie mniejsze znaczenie w zaspokajaniu potrzeb na białka naszego organizmu i ograniczają ich spożycie do niewielkich symbolicznych ilości owoców jagodowych.

Jednym z najistotniejszych tematów z punktu widzenia możliwości zapobiegania jest powstawanie wielu współczesnych cywilizacyjnych i chronicznych chorób i zapobiegania powstawaniu schorzeń TKANKI ŁĄCZNEJ. Do tej grupy schorzeń powodujących najwięcej schorzeń oraz zgonów można zaliczyć przykładowo choroby naczyń krwionośnych i serca, płuc i całego układu oddechowego, układu trawiennego, kości, stawów, skóry i wielu innych organów wewnętrznych. Wspólną cechą tych wymienionych powyżej organów jest fakt, że istotne elementy ich struktury stanowi tkanka łączna, której głównymi białkami są tzw. białka kolagenowe.

Istnieje około 21 rodzajów białek kolagenowych różniących się zarówno strukturą chemiczną ich łańcuchów białkowych jak i budową elementów organów w których występują. Na ogół elementy organów zbudowanych przeważnie z tych białek posiadają w anatomii swoje specyficzne nazwy z których rzadko wynika wniosek, że zbudowane są z tkanki łącznej i posiadają w swojej strukturze różnego rodzaje tzw. białek kolagenowych. Niemniej wszelkie organy posiadające w swojej budowie anatomicznej tkankę łączną stanowią znaczącą ilość białek kolagenowych, które ocenia się na co najmniej ok. 35 % wszystkich ludzkich białek. Większość chorób dotyczących wielu ważnych dla życia ludzkiego organów jest konsekwencją degeneracji elementów tych organów zbudowanych z różnych rodzajów tkanki łącznej.

Schorzenia naszego największego organu ludzkiego jakim jest nasza skóra potrzebują do swojej odnowy odpowiednich białek z pożywienia aby się systematycznie odnawiać gdy czas połowicznego zużycia się i degeneracji białek skóry wynosi 30-60 dni w zależności od miejsca na naszym ciele ulegającym procesom np. wycierania, łuszczenia itp. W ciągu całego życia istnieje zapotrzebowanie na białka kolagenowe tworzące nasze kości szkieletowe w ilości wystarczającej na ok. 13,5 kompletnych szkieletów. I chodzi tutaj nie o wapń, a białka kolagenowe wiążące minerały w kościach. Osteoporoza jest najlepszym przykładem schorzenia kości i przyczyna leży, biochemicznie oceniając, w niewystarczającej odbudowie białek kolagenowych kości a nie w braku wapnia. Szczegóły tej interpretacji omówię w osobnym artykule poświęconym schorzeniom ludzkiej tkanki łącznej. Nasze stawy, z chorującymi chrząstkami czy ścięgnami kolan, bioder, dłoni i innych części kończyn doskwierają niemal całym pokoleniom seniorów, mają także podłoże biochemiczne w niewystarczającym zaopatrzeniu tych organów, na przestrzeni kilku dziesięcioleci, we właściwe białka regenerujące te organy.

Wspomnę również, że miażdżyca i schorzenia układu krwionośnego z zawałami serca i udarami mózgu, mają takie same biochemiczne podłoże zaniedbywania właściwej odbudowy tkanki łącznej tych organów, wykluczając już od dziesięcioleci tkankę łączną z jej charakterystycznymi białkami kolagenowymi ze współczesnych planów żywieniowych. Szerzej na ten temat powstawania miażdżycy, udarów i zawałów opiszę również w osobnym artykule w przyszłości.

Powyższe przykłady uwidaczniają jak ważną rolę spełniają spożywane białka z grupy białek kolagenowych wchodzących w skład anatomiczny i biochemiczny większości naszych najważniejszych organów. Chcąc dokonać analiz biochemicznych białek kolagenowych użyłem sproszkowanej żelatyny dostępnej w sklepach spożywczych w postaci żelatyny wołowej, wieprzowej czy rybnej o wysokiej jakości i czystości. Każdy rodzaj takiej żelatyny nadaje się do stosowania w celu wzbogacenia wartości białkowej potraw podnosząc tym samym zawartość aminokwasów wchodzących w skład kolagenowych białek wszystkich organów zawierających w swojej budowie tkankę łączną.

Przyglądając się wynikom obliczeń wartości białkowej żelatyny przedstawionych w poniższym wierszu z tabeli obliczeniowej systemu zauważamy natychmiast że aminokwasem limitującym jest AMN tryptofan zaspokajający zapotrzebowanie żelatyny tylko w 1,5 %. Oznacza to, że bez uzupełnienia tryptofanu np. rosołu zrobionego z żelatyny lub na wywarze z kości, golonki czy skóry wieprzowej zostaną wykorzystane bardzo niewielkie ilości AMN do odbudowy ludzkiej tkanki łącznej i będą one użyte prawie w całości do celów energetycznych przez ich proces „spalenie” w naszym organizmie. Cóż za wielka strata ważnego budulca dla odnowy tkanki łącznej.